ΕΚΔΗΛΩΣΕΙΣ

ΤΡΕΙΣ ΔΙΑΛΕΞΕΙΣ ΤΗΣ ΚΑΘΗΓΗΤΡΙΑΣ ΤΗΣ ΕΔΡΑΣ  ΚΛΑΣΙΚΩΝ ΣΠΟΥΔΩΝ ΤΟΥ ΠΑΝΕΠΙΣΤΗΜΙΟΥ ΒΙΛΝΙΟΥΣ FATIMA ELOEVA

Friday 10 Μαρτίου 2023
Τρεις διάλεξεις της Καθηγήτριας της Εδρας  Κλασικών Σπουδών του Πανεπιστημίου Βίλνιους Fatima Eloeva

Οι τρεις διάλεξεις της Καθηγήτριας της 'Εδρας Κλασικών Σπουδών του Πανεπιστημίου Βίλνιους Fatima Eloeva θα πραγματοποιηθούν στο Αμφιθέατρο της Βιβλιοθήκης της ΦΛΣ την Παρασκευή 10 Μαρτίου 2023, 12.00-15.00, στο Αμφιθέατρο της Βιβλιοθήκης της Φιλοσοφικής Σχολής.

Το  Τμήμα  Ρωσικής  Γλώσσας  και  Φιλολογίας  και  Σλαβικών  Σπουδών  και  το  Διατμηματικό  Πρόγραμμα  Μεταπτυχιακών  Σπουδών «Μετάφραση: Ελληνική,  Αγγλική,  Ρωσική»  του  Εθνικού  και  Καποδιστριακού  Πανεπιστημίου  Αθηνών  έχουν την  τιμή  να  σας προσκαλέσουν  σε  διάλεξη  της  Καθηγήτριας  της 'Εδρας  Κλασικών  Σπουδών  του  Πανεπιστημίου  Βίλνιους  Fatima  Eloeva  με  θέμα: Η  μετάφραση  ως  τέχνη  και  ως  τεχνική:  με  αφορμή  ένα  άρθρο  του  Roman  Jacobson.

Το  Τμήμα  Ρωσικής  Γλώσσας  και  Φιλολογίας  και  Σλαβικών  Σπουδών του Εθνικού και Καποδιστριακού Πανεπιστημίου Αθηνών έχει  την τιμή  να  σας προσκαλέσει στις παρακάτω διαλέξεις που θα δώσει η Καθηγήτρια  της 'Εδρας  Κλασικών  Σπουδών  του Πανεπιστημίου Βίλνιους  Fatima Eloeva:

Α. Τσέχοφ  και  Ε. Ροΐδης  παράλληλοι:  Μια  συγκριτική ανάλυση  των  έργων  «Με  την  Άννα  στον  λαιμό»  και  «Ψυχολογία  Συριανού συζύγου»

Η  διδασκαλία  της  γλώσσας  -  φαινομενολογική προσέγγιση:  μονόλογος  ή  διάλογος;